H. Özlem Uzman

1968 yılında Konya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini bu şehirde tamamlayarak 1985 yılında Hacettepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kazandı. 1987 yılında Boğaziçi Üniversitesi’ne yatay geçiş yaparak 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İşletmecilik Programı’nda bir yıl süreyle öğrenim gördü. 1997 yılına kadar bilişim, havacılık ve inşaat sektörlerinde yönetici pozisyonunda çalıştı. Daha sonra işletme yüksek lisans eğitimi görmek üzere Amerika’ya gitti. Ailevi sebeplerden ötürü bir yılın ardından ülkeye döndü. 2004 yılına kadar, farklı sektörlerdeki kurumsal şirketlerde, özellikle pazarlama ve ürün yönetimi alanlarında görev yaptı. 2004 yılında kendi yarattığı Bliss markasıyla kadın çorabı sektöründe çalışmaya başlayarak serbest iş hayatına atıldı. 2010 yılında Evcilik markasıyla hediyelik eşya sektöründe de faaliyet göstermeye başladı. 2013 yılında, 26 yıl yaşadığı İstanbul’dan ayrılarak EGET Vakfı’nı kurmak üzere Muğla, Gökova’ya yerleşti.

2015 yılından bu yana EGET Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

S. Safai Özer

1952 yılında Konya’da doğdu. Konya Maarif Koleji’nin ardından yeni adıyla Selçuk Üniversitesi, Mimarlık Mühendislik Fakültesi, Mimarlık bölümünü kazandı. 1975 yılında diplomasını aldı. Bir süre bir kamu kuruluşunda çalıştı. Askerlik görevinin ardından serbest mimar olarak çalışmaya başladı. 1980 yılında Antalya’ya taşındı. Mimarlığın yanısıra, mobilya tasarımcılığı ve üreticiliği yaptı. 1990 yılında, Antalya, Kaleiçi’nde Kaleiçi Sanatevi’ni kurdu. 1994 yılında Burdur’un bir orman köyüne yerleşti. 2013 yılında vakıf projesinden ötürü kentlere geri döndü.

İlk kitabı 1970 yılında yayımlandı. O tarihten beri yayımlanmış olan beş kitabı vardır. 1972 yılında ilk kişisel fotoğraf sergisini açtı. Grup A’nın üyelerinden ve ANFAD’ın (Antalya, Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin) kurucularındandır. Kültür Bakanlığı Devlet Fotoğraf Yarışması birinciliği ödülü sahibidir. 1993’ten beri 37 kişisel boyama (resim) sergisi açmıştır.

2015 yılından, 2022 yılı Mart ayına değin EGET Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2022 yılının Mart ayında yakalandığı ani bir hastalık sonucu aramızdan ayrılmıştır.

 

“Yaşamına ilişkin düşlemlerin gerçeğe mi dönüştü?
Mutlu bir canlı sayılırsın sen.
Başkalarının düşlemleri her neyse duyumsayıp bunlara kapı arala.
İşte ancak o zaman ve de ancak o oranda insan sayılır insan.”
                                                                                                 Safai
Kendisi için yaşama dair bir beklenti geliştirmeyen ve tüm yaşam felsefesini başkalarına yardım etmek üzerine kuran Safai Özer’in tartışmasız en büyük eseri ve bizlere bıraktığı mirası EGET Vakfı oldu.
Olağandışı kişiliği, yenilikçi bakış açısı, bilime olan bağlılığı, entelektüel birikimi, doğadaki her bir canlıya özeni, yaratıcılığı, eşduyum becerisi, kıvrak zekası ile yüreği sevgi dolu aydın bir insan, yetenekli bir sanatçıydı o.
Üretebileceklerinin sınırı yokken aramızdan ayrılışı çok ani ve erken olsa da; EGET Vakfı’nın ruhuna işlemiş olan felsefesiyle, yitirilen değil aksine EGET Vakfı var oldukça yaşayacak biri; bizim için YAŞAYAN SAFAİ o.
Onun bize açmış olduğu yolda, ekmiş olduğu tohumları yeşertecek, ilkeleri doğrultusunda Vakfımızın amaçlarını gerçekleştireceğiz. Yeri doldurulamaz özel insan Safai, gerek bizlerin gerekse yaşamına dokunduğu her bir kişinin yüreğinde sevgi ile anılmaya devam edecek.