Öğrenciler İçin Üretiyorlar-11-07-2020

,

Muğla merkezli Eğitim, Geriatri Ekolojik Tarım Turizm (EGET) Vakfı üretiyor, satıyor tüm geliri ile öğrencilere burs veriyor.

EGET, öğrencilere burs vermek amacıyla gelir elde etmek için yola çıktı. Bu hedefle tarım faaliyeti başlattı. Bu çabalar zamanla önemli bir girişimciliğe dönüştü. Vakfın bütün gelirlerinin burs olarak verilmesi kuralıyla faaliyetini sürdüren EGET, sahil kesiminin ilk lavanta tarlasını oluşturdu. Lavantadan daha yüksek katma değer elde etmek için lavanta yağı ve lavanta suyu elde etti. Faaliyetlerini daha da yoğunlaştırdı Türkiye’nin ithalatçı olduğu bu hammadde kullanılarak şampuandan toniğe lavanta esaslı kozmetik ürünleri üretildi. Vakıf zeytinyağı üretimine de yöneldi. Muğla bölgesi zeytinlerinden özel olarak ürettiği sızma zeytinyağı, saygın zeytinyağı yarışmalarından Japan Olive 2020’de gümüş madalya aldı. Vakıf Kurucusu Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Uzman, “Bütün odağımızı burslara döndürdük. Herkesin bu konuda yapabilecekleri var. Vakıf senedimizde kural olarak konuldu. Bütün gelirler burslara yönlendiriliyor” dedi.

 

SIRA TRÜF MANTARINDA
Eğitime devam eden 48 öğrenciye burs ile birlikte toplamda 80 öğrencinin EGET bursundan yararlandığını kaydeden Uzman yeni projeleri olduğunu da söyledi. Uzman, EGET’in Armutçuk tarım işletmesinde 22 dönüm arazide dünyanın en pahalı yiyeceklerinden olan trüf mantarı yetiştirmek için mantar aşılanmış meşe fidanları dikildiğini ifade etti. Özlem Uzman, vakfın çalışmaları ile ilgili şu bilgileri de verdi:

“Yeterli mali desteği olmadığı için başarısız olan, eğitime başlayamayan, eğitimden kopan gençler sorunu, sandığınızdan çok daha büyük. Sınırlı duyurularımıza rağmen, son üç yılda, yirmi beş binden fazla gencimiz burs için başvuruda bulundu. Sorulara verilen yanıtları gördükçe, yardım edemeyeceğimiz, gücümüzün yetemeyeceği öğrencilerimiz için büyük üzüntü hissediyoruz. Bu yıl salgın nedeniyle işçiler, çiftçiler, dar gelirliler, büyük gelir kaybına uğradılar. İşsizlik oranı yükseldi. Korkarız ki önümüzdeki yıllarda da üniversiteyi kazandığı halde gidemeyecek, eğitimi terk edecek çok sayıda öğrenci olacak. Deneyimlerimiz bunu gösteriyor.”

TARIMA DAYALI SANAYİ
Vakıf Kurucusu, EGET Mütevelli Heyet Başkanı Safai Özer de, EGET’in bütün gelirlerini burs vermeye ayırdığını ve bunun bir yazılı Vakıf kuralı olduğunu söyledi. Özer, “Gelir elde etmek için çaba harcarken, ülkemiz çiftçisinin gelirini artıracak yöntemler geliştiriyoruz. Tarıma dayalı sanayinin en güzel örneklerinden birini verdik; kozmetik ürünler ürettik. EGET Vakfı gelir elde etsin diye girişimlerde bulunurken, kendi dışımızdaki üreticiler için de alabildiğine yararlı oluyoruz” dedi.

Kaynak:Aydınlık Haber