MUĞLA’NIN ORGANİK SERTİFİKALI İLK DİSTİLASYON ÜNİTESİ

MUĞLA’NIN İLK ORGANİK SERTİFİKALI DİSTİLASYON ÜNİTESİ’NİN AÇILIŞINI ARMUTÇUK TARIM İŞLETMEMİZ’DE GERÇEKLEŞTİRDİK.

EGET Vakfı İktisadi İşletmesi, yine bir ilke imza atarak Muğla’nın Organik Sertifikalı ilk Distilasyon Ünitesini hizmete açtı.

Distilasyon Ünitesi’nin açılışı EGET Vakfı’nın her yıl düzenlediği Geleneksel 6. Lavanta Hasat Şenliği kapsamında yapıldı.

Açılış törenine,  Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı sayın Bahattin Gümüş, Menteşe Belediye Başkan Yardımcısı sayın Levent Ünver, Ula İlçe Tarım Müdürü sayın Ahmet Donduran, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı sayın Mustafa Ercan, Ticaret Borsası Başkanı sayın Hurşit Öztürk katılarak açılış kurdelesini kestiler.

EGET Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Uzman yaptığı konuşmada şunları söyledi:

EGET Vakfı 6. Geleneksel Lavanta Hasat Şenliği ve
Armutçuk Tarım İşletmesi Organik Sertifikalı Distilasyon Ünite’mizin açılış törenine hoş geldiniz.
Bugün iki amaçla toplanmış bulunuyoruz. Bir yandan, her yıl geleneksel olarak düzenlemiş olduğumuz, bu yıl içeriğini zenginleştirdiğimiz Lavanta Hasat Şenliğimizi başlatıyoruz.
Diğer yandan da Muğla’nın İlk Organik Sertifikalı Distilasyon Ünitesi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz.
Heyecanımızı paylaştığınız için çok teşekkür ederiz.
Yunan devlet adamı Perikles “geride bıraktıkların taş anıtlara kazınanlar değil; başkalarının yaşamlarına örülenlerdir.” demiş.
Vakıf senedinde, ‘değiştirilemez’ olarak anılan en önemli amacı, maddi açmazlar nedeniyle eğitimini sürdürmekte zorluklar yaşayan öğrencilere maddi destek sağlamak, böylece toplumun kültürel ve bilimsel gelişimine hizmet etmek olan EGET Vakfı, kurulduğu 2015 yılından bu yana burs verdiği öğrenci sayısını hızla artırırken, İktisadi İşletme’si aracılığıyla gerek Muğla’da gerekse ülke genelinde birçok ilki gerçekleştirerek, örnek gösterilecek onlarca başarıya imza attı.
Elbette bu başarılardan büyük mutluluk duyuyor, onları itici birer güç olarak görüyoruz. Ancak, özveriyle, kararlılıkla, inançla, aşkla çalışma isteğimizin tek bir nedeni var, o da Perikles’in de değindiği üzere hiç tanımadığımız gençlere umar olabilmek, onların yüreklerine dokunabilmek…
Değerli dostlarımız,
EGET Vakfı burslarının sürekliliğini nasıl sağlayacağımız, Vakfı daha kurmadan üzerinde uzun uzadıya düşündüğümüz bir konuydu.
Sadece bağış talep ederek varlığını sürdürmeye çalışan bir sivil toplum kuruluşundan ziyade, geliştirdiği projelerle, yaptığı yatırımlarla kendi döner sermayesini oluşturan bir yapı kurmayı, güncel tanımıyla bir -sosyal girişimci-olmayı yeğledik.
24-Mayıs-2015 tarihinde, bu arazide Türkiye’nin en geniş özel trüf plantasyonunun açılışını gerçekleştirmiş, türüflü meşe fidanlarını toprakla buluşturmuştuk.
8-Mayıs-2016 tarihinde ise 2600 kök Lavandula X Intermedia Super A ırkı lavantayı araziye aktararak sahil kentlerinin ilk lavanta tarlasını oluşturmuştuk.
2019 yılının Ekim ayında çelikten yetiştirdiğimiz 2300 kök Lavandula Angustifolia, ile 250 adet Super A ırkı lavantayı da dikerek Armutçuk Tarım İşletmemiz’deki lavanta dikim sürecini tamamladık.
Burada yetiştirdiğimiz lavantaları çok yönlü değerlendiriyoruz. Tüm Türkiye’ye internet satış sitemiz ve diğer dijital pazaryerleri aracılığıyla lavanta fidesi satmaktayız.
Bununla birlikte asal hedefimizi daha yüksek katma değerli ürünler üretmek olarak belirledik. Lavanta yağını katma değeri yüksek ürünlere dönüştürmek amacıyla kendi lavanta yağımızdan saf lavanta yağlı kozmetik ürünler üretme fikrini geliştirdik.
EGET TEN markası böyle doğdu. Bu kozmetik ürünleri T.C. Sağlık Bakanlığı Ürün Takip Sistemi’ne kaydettirerek Sağlık Bakanlığı onaylı kozmetik ürünleri pazara sunduk.
Böylece, Muğla’nın yalnızca bir turizm, bir tarım şehri olmadığını, tüketicilerin güvenerek satın alabileceği bir kozmetik markası da olduğunu göstermiş olduk.
Üstelik diğer kozmetik ürünlerden farklı olarak satışından edinilen gelir dar gelirli öğrencilere EGET Vakfı bursları aracılığıyla aktarılıyor ve bu da Muğla’mız için ayrı bir kıvanç vesilesi oluyor.
Değerli dostlarımız,
Bugüne değin bu araziden hasat ettiğimiz lavantaları Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu distilasyon tesisinde damıtarak lavanta yağı üretmekteydik.
Bu yıl, Haziran ayında, Armutçuk Tarım İşletmemiz Organik Tarım Sertifikası almaya hak kazandı.
Organik sertifikalı lavantalarımızdan organik lavanta yağı edinebilmek, kendi distilasyon ünitemizi kurmayı gerekli kıldı. Böylece, İktisadi İşletmemiz yine bir ilki gerçekleştirerek Muğla’nın ilk Organik Tarım Sertifikalı Distilasyon Ünite’sini kurmuş oldu.
Bu ünitede kendi organik lavantalarımızı damıtacağımız gibi, Damıtım Ünitemiz için de ayrı bir Organik Tarım Sertifikamız olduğundan organik sertifikalı nane, okaliptüs, kekik, biberiye, defne vb başkaca tıbbi ve aromatik bitkileri damıtmak isteyen üreticilere de hizmet verebileceğiz.
Yine ilklere imza atarken, yöredeki diğer üretici ve girişimcilere öncülük ederken, yapılmamış olanı yalnızca kendi imkanlarımızla ilkelerimizden ödün vermeden gerçekleştirirken, EGET Vakfı’nın başarılarına başarı eklerken bugün, burada, bir yandan çok mutlu bir yandan da oldukça hüzünlüyüz.
EGET Vakfı’nın kurucusu ve daimi Mütevelli Heyeti Başkanı, Vakfımızın başarısının da mimarı, vizyonuyla, bilgisiyle, kişiliği ile Vakfımızı bugünlere taşıyan yeri doldurulamaz özel insan, mimar, ressam, yazar, şair, düşünür Safai’nin 9-Mart-2022 tarihindeki apansız ve çok erken gidişinin acısı yüreklerimizde taptaze dururken, onun eksikliğini her daim ancak bu gibi günlerde çok daha fazla hissettiğimizi söylemek istiyorum.
Safai, 2013 yılından beri kendini, hayalini kurduğumuz örnek sivil toplum kuruluşunu ete kemiğe büründürmeye adadı. Vasiyetinde tüm mal varlığını EGET Vakfı’na bağışladı.
Şu anda farklı bir uzamda olsa da başarılarımıza tanıklık ettiğini duyumsuyor; çok daha iyilerini başarmak için, binlerce öğrenciye burs verebildiğimiz günlere ulaşmak için durmadan, yılmadan, ilk günkü hevesimizle, o hep bizimleymişçesine çalışmaya devam edeceğimizi burada ayrıca belirtmek istiyorum.
Bu arada, burs sağladığımız öğrencilerimizden bazıları, EGET Vakfı burslarının devam şartlarından olan üç günlük sosyal sorumluluk projelerini tamamlamak için buradalar ve şu anda aramızdalar. Onları burada görmekten de ayrı bir mutluluk duyduğumuzu özellikle belirtmek isterim.
6. Geleneksel Lavanta Hasat Şenliğimiz bu yıl sizin için çok daha kapsamlı hazırladığımız iki günlük bir programdan oluşuyor.
Çocuklar ve büyükler için ayrı gruplar halinde planlanmış lavanta hasadı, atölye çalışmaları, fotoğraf çekebilmeniz için kurgulanmış alanlar, EGET’e özel gönüllülerimizin özenle hazırladığı ev yapımı yiyecek ve içecekler..
Pazar günkü şenlik kapanış konserini ise ünlü akordeon virtüözü profesör Edward Aris verecek.
6. Geleneksel Lavanta Hasat Şenliği’mizin hazırlanmasında ve her ayrıntının özenle düşünülmesinde gönüllülerimiz ve gönülden emek veren çalışanlarımıza huzurunuzda teşekkür etmek istiyorum. Atölye etkinlikleri için herhangi bir ücret talep etmeden burada olan eğitmenlerimize de teşekkürü bir borç bilirim.
Sözlerime son verirken aramızda olduğunuz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.
Sizler için güzel bir şenlik programı hazırladık, lavantanın mest edici kokusu ve dinginliğinde keyifli dakikalar geçirmenizi diliyorum.
Saygı ve sevgilerimle.