MUĞLA’NIN İLK LAVANTA TARLASI

,

EGET Vakfı tarafından ‘Eğitime Destek Olsun Lavantanın Çiçeği’ sloganıyla, Ula Armutçuk’ta lavanta dikim pikniği düzenlendi.

 

Yayın Organı : Hamle Gazetesi
Şehir : Muğla
Yayın Tarihi : 18.05.2016

EGET Vakfı, lavanta dikim pikniği gerçekleştirdi. Ula İlçe Tarım Müdürü Süleyman Kurnaz’ın önerisi ile geçtiğimiz yılın aralık ayında başlayan proje kapsamında anaç çalılar, Isparta’dan getirilerek 4 ay boyunca sera ortamında çoğaltıldı.

Kalabalık bir katılımcı topluluğu ile gerçekleşen lavanta dikim şenliği, dikimin tamamlanmasının ardından coşkulu bir pikniğe dönüştü. Tarımsal üretim çeşitlilikleri bağlamında yöre çiftçilerine örnek olmayı hedefleyen EGET Vakfı, tüm sahil kentlerinin ilk lavanta tarlasını Muğla’ya kazandırdı. 2017 yılında da lavanta balı üretimine başlayacak olan Vakıf, Muğla’daki tarımsal üretimleri renklendirmeye devam ediyor.

EGET Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Safai Özer günün önemi hakkında açıklamada bulundu. Özer, sera ortamına dikimi yapılan lavantalardan elde edilen Süper-A türü lavanta fidelerinin, yalnızca Armutçuk Tarım İşletmesinin değil, lavanta üretimine başlamak isteyen üreticilerin de fide gereksinimini karşılayabilecek miktarda olduğunu belirtti. EGET Vakfı, ‘Eğitime Destek Olsun Lavantanın Çiçeği’ sloganıyla gerçekleştirdiği lavanta ve lavanta balı üretiminden elde edilecek gelirler ile ekonomik sıkıntılarından dolayı öğrenim görme zorluğu yaşayan üniversite öğrencilerine, 2016-2017 öğrenim yılında başlamak üzere burs vermeyi amaçlıyor.

Haber Merkezi