EGET VAKFI’NDAN DOĞAYLA YAŞAM AKADEMİSİ

Haber Kaynağı: Menteşe Gazetesi

EGET VAKFI’NDAN DOĞAYLA YAŞAM AKADEMİSİ

ÇOCUKLAR VE AİLELERİ DOĞAYLA UYUMLU YAŞAMAYA İLK ADIMI ATTILAR EGET VAKFI, ARMUTÇUK ORGANİK TARIM ARAZİSİNDE ÇOCUK VE YETİŞKİNLER İÇİN EKOLOJİ ATÖLYELERİ GERÇEKLEŞTİRDİ

EGET VAKFI’NDAN DOĞAYLA YAŞAM AKADEMİSİ

Muğla merkezli, EGET (Eğitim, Geriatri, Ekolojik Tarım, Turizm) Vakfı, 27 Nisan – 18 Mayıs tarihleri aralığında her Cumartesi 8-12 yaş aralığındaki çocuklar ve yetişkinlere özel DOĞAYLA YAŞAM AKADEMİSİ ARMUTÇUK adı altında uygulanan eğitim programını tamamladı. Çocuklara yönelik eğitimin ağırlıkta olduğu programda, önceden belirlenen tematik alanlardaki teorik ve uygulamalı eğitimle doğayla uyumlu yaşama ilk adım atılmış oldu.

-Çocuklar neler öğrendi?

EGET Vakfı’nın Ula/Muğla’da yer alan 22.000 metrekarelik Armutçuk Organik Tarım İşletmesi’nde yapılan atölyelerde eğitimin yanında Muğla’nın muhteşem doğası içinde huzurlu ve keyifli etkinliklere katıldılar. Ekoloji temalı atölye çalışmalarında, Arı ve Çevre, Bitkilerin Uçucu Yağlara Yolculuğu, Arı
Dünyasını Tanıyalım, Oryantiring, Drama, Felsefe atölyelerinde, ilgili temalarda doğanın işleyişi, insanların bu işleyişle uyumuna yönelik bilimsel bilgiler sunuldu, örnekler gösterildi. Pencereden Bakınca Ne Görüyoruz?, ⁠Sağlıklı Omurga ve Pilates, Zeytinyağı Tadım Atölyesi ve Yoga Atölyesi başlıklı atölye çalışmaları ise çocuklarını eğitime getiren aileler ve yetişkinlere özel olarak hazırlandı. Farklı temalarda ve ekoloji odaklı sunulan bu eğitimler sonunda düzenlenen bir törenle çocuklara katılım belgeleri verildi.

-EGET Yönetim Kurulu Başkanı Uzman: Ekoloji bilincini aşılamak amacındayız. EGET’in dar gelirli, eğitimden kopma riski bulunan öğrencilere burs sağlamak amacıyla kurulduğunu ve bütün gelirlerini burslara ayırdığını hatırlatan EGET Vakfı kurucularından Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Uzman, etkinliğe yönelik şu değerlendirmeyi yaptı: “Öncelikle genç yaşta ekoloji bilincini kazanmak amacıyla bu eğitimlerimize katılan çocuklara ve ailelerine teşekkür ediyoruz. Vakfımız çok çeşitli alanlarda ama özellikle ekolojik tarım ve tarıma dayalı ürünlerle gelir sağlıyor. Tarımsal çalışmalarımız çiftçilerimize, insanımıza örnek oldu. Doğaya zarar vermeden yaşamak için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Bu nedenle vakfımızın adında ekoloji geçiyor. Başka dünya yok ve insanlık alışılageldik yaşam biçimiyle artık gezegenimizde çevresel bir yıkım tehdidi oluşturdu. Çocuklarımızın doğayla uyumlu yaşamının ilk adımı elbette, doğanın içinde, doğru bilgilerle donatılması, ekoloji konusunda farkındalığının ve bilgilerinin artırılması. DOĞAYLA YAŞAM AKADEMİSİ ARMUTÇUK bu arayıştan doğdu. Umuyoruz gelecek yıllarda çok daha fazla kişiye ulaşabiliriz. EGET Vakfı, bütün çalışmalarında ekolojik dengeyi gözetiyor. EGET TEN markasıyla tamamen organik yollarla üretilmiş lavantayı, yine organik yağlara ve onları da iyi üretime dayalı kozmetik ürünlere dönüştürüyoruz. Muğla ekolojik tarımın, iyi ve kurallı, çevreye en az zararı veren imalat ürünlerinin merkezi olabilir. Hepimize görev düşüyor ve bunun da ilk aşaması bilgi sahibi olmak.”