EGET Vakfı’ndan Armutcuk’a 2500 adet Yeni Lavanta Fidesi – 20-Ekim-2019

,

Muğla’da 4 yıl önce kurulan Eğitim- Geriatri-Ekolojik Tarım-Turizm (EGET) Vakfı’nca Ula İlçesi Armutcuk Mahallesine dikilen lavantalar, eğitime katkı sağlamaya devam ediyor.

Muğla’da İşletmeci Özlem Uzman ve ünlü ressam Safai Özer tarafından öğrencilere burs vermek amacıyla 2015’te kurulan EGET Vakfı, Gıda ve ilaç sanayisinde kullanılan trüf mantarının ardından dikimi yapılan lavanta üretiminde 3. yılını doldurdu. Bu yıl lavanta yağından ve bağışlardan sağlanan elde edilen artışla burs verilecek öğrenci sayısı 40’a çıkarıldı.

 

 

 

2500 adet yeni fide dikim etkinliği düzenledi

EGET Vakfı Ula ilçesinin Armutçuk Mahallesi’ndeki tarım işletmesinde daha önce dikimini yaptığı lavanta fidelerine 2500 adet yeni fide dikim etkinliği düzenledi. Etkinlikte Vakıf kurucularından Özlem Uzman ve Safai Özer ile Muğla Eko Haber Merkezi olarak yaptığımız söyleşide;

Özlem Uzman, 22 dönüm alanda üretime köklerine trüf mantarı aşılanmış meşe fidanları dikerek başladık. Lavantayı daha sonra ürün yelpazemize ekledik. 2018’in Ağustos ayındaki ilk lavanta Muğla Büyükşehir Belediyesi Tıbbi ve Aromatik Bitkiler ve Yerel Tohum Merkezi Tesisleri’nde ücret karşılığında damıtıldı. Buradan elde edilen lavanta yağını İstanbul’da Sağlık Bakanlığı onaylı üretim yapagelmiş olan bir kozmetik firmasına göndererek orada ticari ürüne dönüştürdük. Böylelikle lavanta yağından edineceğimiz gelirden daha fazlasını elde ediyoruz. Şimdilik Lavanta yağlı Tonik, Lavanta yağlı el yapımı Katı Sabun, Lavanta yağlı Sıvı sabun, Lavanta yağlı şampuan, Lavanta Kolonyası ve Saf Lavanta Suyu (Hidrosol) vakfın internet sitesinde 19 -30 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sunuluyor. Satıştan elde edilen kazanç ile 40 üniversite öğrencisine aylık 350’er lira burs veriliyor.

Şunu da gururla söylemeliyim ki artık ürettiğimiz ürünleri ihraç etme evresindeyiz. Bunun yanında bölgede lavanta dikiminin artması için uygun fiyatlarla fide satışına başlanıldı. Vakıf, lavanta fidesi satışı dışında, lavanta balı üretimi de gerçekleştirdi. ‘Eğitime destek olsun lavantanın çiçeği’ sloganı ile satılan lavanta fideleri ve balından elde edilen gelir, yine öğrencilere verilen burslar için kullanılmakta.

 

 

Öğrenciye Burs Çiftçiye Destek

Elbette EGET bir vakıf ve ana amacımız eğitim gören dar gelirli öğrencilerimize burs verebilmek. Çiftçilerimizin daha fazla gelir elde etmesini sağlamak için yollar göstermenin yanısıra daha fazla sayıda öğrenciye burs vermek için yeni bir olanak bulduk ve mutluyuz” Burs verdiğimiz öğrencileri de özenle seçerek eğitim sonunda mesleğe başladıklarında yine vakıf ile bağlantıyı kesmeden onların da vakıfa destekleri devam etsin istiyoruz. Böylelikle hasat ve ticari ürünlerden elde edilen gelirler, öğrenci destekleri ve bağışlarla eğitime destek olmayı düşünüyoruz” diye devam etti.

Uzman, ”Çiftçilerimiz tarafından üretilebilecek ürünleri maalesef ithal ediyoruz. İthal ettiğimiz ürünler arasında lavanta, turunçgil, nane, sitronellol (gül ve sardunya yaprağından üretilen bir ürün) yağları da bulunuyor. Bitkilerden elde edilen yağ ve hidrosol, çözeltiler ve rezinoitlere baktığımızda yıllık yaklaşık 33,5 milyon dolarlık bir ithalattan söz ediyoruz. Bu para çiftçimizde kalabilir. Çiftçimizin üretebileceği ürünleri yüksek fiyatla ülkemiz ithal ediyor. Ürettiklerimizi ise kozmetik ürüne dönüştüremediğimiz için yurt dışına yüksek bedeller ödüyoruz . Artık tüm yetkili kurumların üreticiye destek vermesi ve aynı zamanda teşvik etmesi gerekli diye sözlerini devam ettirdi.

 

 

Kamu ya da Belediyelerden Sadece Kolaylaştırıcı Destek Bekliyoruz

Özlem Uzman, ”Vakfımız, sahil kentlerinin ilk lavanta plantasyonunu Muğla’da kurmuş olan işletme. Elde ettiği mali kaynakları dar gelirli öğrencilere burs vermeyi kendine görev olarak tanımlamakta. Yaptığımız işlerle, isteyen herkese yararlı ve örnek olmayı da kendimiz için ayrı bir görev sayıyoruz. Lavanta yağı ve lavanta suyundan kozmetik ürün elde etme süreci bize gösterdi ki; tarımsal bir üründen çok yüksek oranda bir katma değer elde etmek mümkün. Bu nedenle Kamu ya da belediyeler eliyle çiftçiler kooperatif olarak örgütlenip bu süreçler desteklenirse onlar için önemli bir gelir kaynağı sağlanmış olur. Günümüz iletişim imkanları düşünülürse kooperatifler aracılığıyla, ihracat yapan, güçlü kozmetik markaları oluşturulabilir.” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Kaynak:Muğla Eko Haber