EGET Vakfı Genel Merkez’i açıldı.

,

Eğitim Geriatri Ekolojik Tarım Turizm (EGET) Vakfı’nın genel merkez binasının açılışı vakfın birinci yıl dönümü kutlamalarıyla yapıldı. Açılışta vakfın ekolojik tarım bahçesi konukların ilgi odağı oldu.

Hafize Ataseven

Eğitim Geriatri Ekolojik Tarım Turizm (EGET) Vakfı’nın genel merkez binasının açılışı vakfın birinci yıl dönümü kutlamalarıyla yapıldı. Açılışta vakfın ekolojik tarım bahçesi konukların ilgi odağı oldu. Eğitim Geriatri Ekolojik Tarım Turizm (EGET) Vakfı’nın, Sekibaşı Caddesi’nde bulunan 1894 yılında yapılmış olan Hacı Latifler Evi’nin restore edilmesi ile elde edilen genel merkezi binasının açılışına Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile vakıf ünleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan EGET Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Uzman; “Eğitim, Geriatri, Ekolojik Tarım, Turizm Vakfı, eğitim görmekteyken maddi sıkıntılar yaşayan öğrencilere burs vermek ve toplumun kültürel ve bilimsel gelişimine hizmet etmek üzere kurulmuştur. Ülkemizin geçmişte yaşayageldiği sorunların ve bugün yaşadığı çıkmazın önemli bir bölümünün eğitimsizlikten kaynaklandığını biliyoruz. İşte o nedenle de bir vakıf kurma fikri zihnimizde oluştuğu andan itibaren bizlerin ilk yeğleyişi bir eğitim vakfı kurmak yönündeydi. Ve EGET Vakfı maddi imkânsızlıklar nedeniyle eğitimine devam edemeyen öğrencilere umar olmayı seçti. “ dedi.

Günün önemli ile ilgili konuşma yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün EGET Vakfı’nı köy enstitülerine benzettiğini belirterek şunları söyledi. Toplumun normal bakışının dışında farklı bir şey yapana bu delirmiş derler. Bu nedenle size Deli Safai diyebiliriz. Deliliğiniz eserleri de bizim için çok kıymetli. Bu vakfın kurucularından Özlem Hanım ve Safai kardeşim bize farklı bir şey anlatıyor. Sistemde yanlış üretimler var ve bunlar tersine gelişim gösterecek şekilde topluma zarar verebilecek, geri götürecek çalışmalar yapılıyor. Ülkemizde yaşadıklarımız hepimizi şaşırttı, üzdü ve korkuttu. Biz buna nasıl dur demeliyiz işte bunun cevabı bugün burada olma nedenimiz. Böyle güzel ve anlamlı kuruluşlarla Atatürk’ün izinde ve cumhuriyet ve demokrasi ışığında iyi insan yetiştirebilirsek başarmış oluruz. Sizler sıradan vakıf anlayışının dışında üretim de yaparak adete köy enstitüleri gibi çalışarak hem madden hem de kişilik olarak gençlerimize yardım edeceksiniz. İyi ki varsınız” dedi.

Konuşmaların ardından konuklar, Mütevelli Heyeti Başkanı Ressam Safai Özer ve pek çok gönüllü ve vakıf üyesinin desteğiyle oluşturulan ekolojik tarım bahçesini gezdi. Organik ve ekolojik yollarla üretilen meyve sebzeler ise büyük beğeni topladı.

 

Kaynak:Hamle Gazetesi