EGET LAVANTA ŞENLİĞİ, TARIMIN VE KÜLTÜRÜN BULUŞMASI OLDU

Haber Kaynağı: Muğla Yenigün

EGET Lavanta Hasat Şenliği, tarımın ve kültürün buluşması oldu

featured

Muğla merkezli olarak dar gelirli öğrencilere burs sağlama amaçlı kurulan organik tarıma dayalı kozmetik ürünlerle çiftçilere ve sanayicilere örnek nitelikte çalışmalar yürüten Eğitim Geriatri Ekolojik Tarım Turizm Vakfı (EGET) faaliyetlerinin gelişmesinde önemli yer tutan sahil kentlerinin ilk lavanta tarlasında 7. kez hasat şenliği düzenledi.

Tarım ve kültürün birleştiği etkinliklerle yapılan EGET Vakfı, 7. Geleneksel Lavanta Şenliği yoğun ilgi gördü. Etkinlik kapsamında organik lavantaların hasatı yanında, yetişkin ve çocuklara yönelik konserler, atölye çalışmaları yapıldı.
12-13 Ağustos günleri arasında yapılan şenlik, EGET Vakfının Muğla Ula’da Armutçuk bölgesindeki lavanta ve trüf mantarı tarlasında lavanta hasadıyla başladı. Katılımcılar ilk gün elleriyle organik lavanta topladılar. Şenlik, 13 Ağustos Pazar günü gerçekleşen Alp Özdoğan konseri ile son buldu.
Hasat şenliği kapsamında aynı günlerde gerçekleşen Perseid Gök Taşı Yağmuru Gözlemi etkinliği de düzenlendi.
Şenlik kapsamında çocuklar ve yetişkinler için tohum opu hazırlama, hareket eğitimi ve koordinasyon eğitimi, mutfak atıklarından gübre yapımı, drama ve interaktif masal anlatımı, zeytinyağı tadımı, uçucu yağ çıkarma ve evde kullanma, arılar hakkında bilgilendirme ve doğal mum yapımı, bitkilerle kumaş ve yumurta boyam, gök atlası yapımı, doğal yollarla bitki zararlılarıyla mücadele, Ahu ile nefes ve yoga başlıklarıyla atölye ve eğitim çalışmaları yapıldı.
EGET Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Uzman, hasat şenliğine yönelik yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:
“EGET Vakfı Türkiye’nin dört bir yanında eğitimden kopma riski bulunan gençlere burs veriyor. Türkiye’ye örnek bir modelle, bilgisayar aracılığıyla objektif kriterlere bağlı olarak burs vereceğimiz öğrencileri belirliyoruz. EGET ne yaparsa yapsın, ucunda gençlerimiz, geleceğimiz var. Bütün gelirlerimizin tek gayesi daha fazla öğrenciye ulaşabilmek.
Lavanta tarlamız da bu anlayışın bir eseri. 7. Kez şenlikle hasatımızı yapmaktan mutlu olduk. Duyarlı, iyi insanlarla birlikte ürünümüzü hasat ettik, kültürel etkinliklerde bulunduk. Lavantamız Avrupa standartlarında sertifikalı organik üretildi ve aynı standartlarda lavanta yağı ve suyu elde edilecek. Bu hammadde de çok kaliteli kozmetik ürünler olacak. Muğla artık sadece turizmi ile değil, yardımseverliği ve EGET ve EGET’TEN ile de gurur duyabilir. Tüm Türkiye’ye örnek bir faaliyet içinde olduğumuz için mutluyuz.
EGET 7. Geleneksel Lavanta Hasat Şenliğimizde katılımcılara lavantanın büyüleyici kokusu ile keyifli saatler yaşatırken; son derece kapsamlı atölye çalışmalarımızla da konuklarımıza yeni bilgiler edinme fırsatı sunmaktan mutluluk duyduk. Daha fazla öğrenciye ulaşmış, doğayla barışık tarım ve turizme inanan daha fazla sayıda kişi ile 8. Hasat Şenliğimizi dört gözle bekliyoruz. Şimdiden 2024’ün Ağustos ayı içinde buluşmamıza davetlisiniz.”

 

Haber :Ferdi Yavuz