EGET Eğitime Destek Olmaya Devam Ediyor

,

Eğitim, Geriatri, Ekolojik Tarım-Turizm Vakfı (EGET) her düzeyde eğitim görmekteyken maddi sıkıntılar yaşayan öğrencilere öğrenimleri boyunca burs imkanı sağlıyor. EGET Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Uzman, vakıf olarak öğrencilere sağladıkları bursu Frt mikrofonuna anlattı.

Muhabirimiz Esma Turan’ın haberine göre; EGET Vakfı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Uzman, “Biz bir vakıf kurmaya karar verdiğimiz de bunun bir eğitim vakfı olması gerektiği konusunda görüş birliğine vardık. Safai Özer ile birlikte kurduk bu vakfı. Ne kadar da doğru bir karar verdiğimizi gördük. Çünkü, bu yılın başvurularını saymazsak 25.075 öğrenci başvurdu EGET Vakfı bursları için. Bu kadar genç bir vakıf için bu kadar çok başvuru olması demek gerçekten gençlerin ne kadar zor durumda olduğunu herkesin görmesi demek diye düşünüyoruz. Bu yılda 7168 öğrendi başvurdu burslarımıza. Bunlar belki söylenirken kolayca söylenen rakamlar ama aslında çok üzücü rakamlar. Bizde elimizden geldiğince daha çok öğrenciye burs vermeye çalışıyoruz.

BURS ALACAK ÖĞRENCİLERİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ?
Bu soruyu sorduğunuz için teşekkür ederim. Çünkü bağışçıların ve öğrencilerin de bilmesi gereken bir yanıt. Eğitim ve burs komisyonumuzun belirlemiş olduğu bazı kriterler var. Bu kriterler çerçevesinde bir yazılımımız var ve ilk yıldan itibaren bu yazılımla öğrencileri değerlendirdik. Yani bunu kıvançla söylüyorum ki Türkiye’de bu konuda ki sayılı Vakıflar dan olduğumuzu düşünüyoruz. Çünkü kalem değmiyor bizim öğrencilerimizin burs başvurularına. Dediğim gibi burs komisyonunun belirlediği kriterler çerçevesinde bilgisayar programı değerlendiriyor. Daha sonra bize bir liste sunuyor. O liste çerçevesinde öğrencilerden belgelerini göndermelerini bekliyoruz. Çokça fazla uzun listemiz var. Çünkü emin olmak zorundayız öğrencilerimizin ihtiyaç duyduğuna. Daha sonra belgelerde incelenip onaylandığında öğrencileri Skype görüşmesi eğer Muğla’da ikamet ediyorlarsa yüzyüze görüşmek için davet ediyoruz. Orada ki puanlarda ekleniyor ve EGET Vakfı bursunu alacak öğrenciler belirleniyor.

Kaynak:Gerçek Fethiye