Çam Balına bİr Kardeş Geliyor.

,

Muğla’da, 2015 yılında kurulunda Eğitim, Geriatri, Ekolojik Tarım ve Turizm (EGET) Vakfı geçen yıl bir ilke imza atarak Türkiye’nin en geniş özel trüf mantarı işletmesini Ula İlçesi Armutçuk Mahallesi’nde oluşturmuştu. Bu kez de kalabalık bir katılımcı topluluğu, vakıf arazisinde, meşe fidanlarının arasına lavanta fideleri dikti.
Ula İlçe Tarım Müdürü Süleyman Kurnaz’ın önerileri doğrultusunda geçen yıl Aralık ayında başlayan proje için, anaç çalılar, Isparta’dan getirtilip dört ay boyunca sera ortamında çoğaltıldı.
Bir coşku havasında geçen piknikte, önce lavanta fidelerini toprakla buluşturan katılımcılar, daha sonra yanlarında getirdikleri piknik malzemeleriyle piknik yaptı. Yeni dostlukların kurulduğu etkinlikte, katılımcılar, EGET Vakfı’nı tanıma imkanı da buldular. Tarımsal üretim çeşitlilikleri bağlamında yöre çiftçilerine örnek olmayı hedeflerinden biri sayan EGET Vakfı, bu kez de tüm sahil kentlerimizin ilk lavanta tarlasını Muğla’ya kazandırdı. 2017 yılında da lavanta balı üretimine başlayacak olan Vakıf, Muğla’daki tarımsal üretimleri renklendirmeye devam ediyor.
22,000 m2’lik işletmede trüf ile birlikte ikincil ürün olarak lavanta ve lavanta balını seçen vakıf yöneticileri, ‘Eğitime Destek Olsun Lavantanın Çiçeği’ sloganıyla, Lavanta Dikim Pikniği düzenledi.
EGET Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Safai Özer, Muğla’nın merkezinden, ilçelerinden ve Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen gönüllülere, vakfın bugüne kadar yaptıklarını, projelerini ve hedeflerini anlattı. Özer, sera ortamına dikimi yapılan lavantalardan elde edilen Süper-A türü lavanta fidelerinin, yalnızca Armutçuk Tarım İşletmesi’nin değil, lavanta üretimine başlamak isteyen üreticilerimizin de fide gereksinimini karşılayabilecek miktarda olduğunu söyledi.
Ekonomik sıkıntılarından dolayı öğrenim görme zorluğu yaşayan üniversite öğrencilerine, 2016-2017 öğrenim yılında başlamak üzere burs vermeyi asal amaç edinen EGET Vakfı yöneticileri, vakfa döner sermaye yaratmak üzere iktisadi işletmeler kurmayı kaçınılmaz saydıklarını belirtmekte.
Vakfın ilk tarım işletmesi olan Armutçuk Tarım İşletmesi, Muğla- Ula, Armutçuk Mahallesinde geçen yıl kurulmuştu.
Haber: Berkay BAYRAK

 

Kaynak:Muğla Yenigün