Bizim Çılgın Zeytinyağcılar – 18-Haziran-2020 – Köşe Yazısı

,

SİZLERLE ayrı kaldığımız süreçte önce Japonya’dan, ardından da İtalya’dan güzel haberler geldi.

Türk zeytinyağı markaları uluslararası arenada bir kez daha yüzümüzü güldürdü.
Olive Japan 2020’de 9 altın, 16 gümüş madalya kazandık.
(Alfabetik sırayla) Hermus, Kisthene02, Nermin Hanım, Nova Vera, Oleamea, Purio ve Zeytinel birincilik kürsüsüne çıkarak hepimize büyük gurur yaşattı.
Aynı zamanda ‘ülkenin en iyisi’ ödülüne layık görülen Nova Vera yine fark yarattı ve bu 9 altın madalyanın 3’üne birden imza attı.
Alhatoğlu, Anafortis, Eget Vakfı, Hermus, Kisthene02, Kristal, Nova Vera, Oleamea, Olizzi, Troy, Tuay ve Zethoveen da ikinci olarak ülkemize gümüş ve puan kazandırdı.
Hermus ve Nova Vera 3’er gümüş madalyayla öne çıkarken, beni en çok mutlu eden şeylerden biri de, ilk günden beri dış pazarda Türkiye’nin ancak ‘özellikli’ ürünlerle başarı kazanabileceğini savunan ve buna örnek olarak da yıllar önce Rusya için üretmeye başladıkları çocuklara özel ‘Kidsolio’yu gösteren Alhatoğlu’nun bu markasıyla ödül alması oldu.
Bu arada, bu yarışma sayesinde ben de Purio, Eget Vakfı ve Olizzi markalarını duymuş oldum.
Ve bir daha unutmamak üzere notlarımın arasına kaydettim.
***
İtalya’daki EVO IOCC 2020’de ise üreticilerimiz çok daha muhteşem bir performans sergiledi.
Çizme’den ülkemize tam 29 altın ve 25 gümüş madalya geldi.
Adalı Efe, Ania, Bozelli, Büyükkarcı, Cumbalı, Edremit Ticaret Odası, Genius, Gizem Yağ, Granpa, Hermus, Kisthene 0.2, Mavras, Nova Vera, Oleamea, Olidya, Özgün, Uladı, Tayga ve Zivane altınla taçlandı. Rengin Suar da aromalı zeytinyağları kategorisinde 3 altının sahibi oldu.
Bu 29 altının 5’i Nova Vera’dan, 3’ü Hermus’tan, 2’si de Olemea’dan geldi.
Adalı Efe, Adatepe Zeus, AliOLive, Anafortis, Assos Athena, Çakalini, Datça Köy Ürünleri, Elea Antiocheia, Fresh Future, Gizem Yağ, Hayal Bahçe’den, Hermus, Hilmi Yıldırım, Kisthene 0.2, Mavras, Palamidas, Rengin Suar, Savroni, Se-Ak, Sidyma, Tayga ve Vievi de ülkemize toplamda 25 gümüş getirmeyi başardı.
Palamidas, Se-Ak ve Vievi markaları 2’şer madalyanın sahibi olurken, ben de Cumbalı, Uladı, AliOLive ve Assos Athena’yla tanıştım.
Bu yarışmada ülkemizin değişik bölgelerinden toplayarak Ayvalık’taki fabrikasında erken hasat ve soğuk sıkım yaparak işlediği ‘Yamalak Sarısı’, ‘Beylik’, ‘Hayat’, ‘Memecik’ ve ‘Trilye’ çeşitlerinin her biriyle altına uzanan Nova Vera bize aynı zamanda şunu da gösterdi:
Türk zeytinlerinin her türü iyi bakılıp iyi işlendiğinde İtalyan ve İspanyol çeşitleriyle aynı kulvarda rekabet edebilir.
Tüm zeytin çeşitlerimiz farklı tat, aroma ve kimyasal özellikleriyle her platformda altın madalyaya uzanabilir.
İster, inanır, çalışır ve kuralına uygun üretim yaparsak başarı da beraberinde gelir.
Her iki yarışmada da ödül alan tüm markaları gönülden kutluyorum.
İnanıyorum ki, onları kendilerine rol model alacak daha nice Türk markası benzer başarı hikayelerine imza atacak.
İyi ki varsınız…
İyi ki bu sektöre sevdalıyım…

Kaynak:Hürriyet