‘Ben Solucan Aysen’ İsimli Çocuk Kitabı

,

Muğla’da, 3 yıl önce kurulan Eğitim-Geriatri-Ekolojik Tarım-Turizm (EGET) Vakfı’nın ilk basılı yayımı, bir çocuk masalı oldu. ‘Ben Solucan Aysen’ isimli kitapta, bir solucan, kendisini çocuklara tanıtmakla kalmayıp, doğaya olan yararlarını da anlatıyor.

Prefabrik yapı üreticisi işkadını Özlem Uzman ve ünlü ressam Safai Özer tarafından Menteşe İlçesi’nde öğrencilere burs vermek amacıyla 2015’te kurulan EGET Vakfı, önemli çalışmalara imza atıyor. Vakıf tarafından siyah elmas olarak bilinen trüf mantarı ve lavanta yetiştiriciliğinin ardından şimdide çocukların doğaya olan sevgisinin artırılması için masal kitabı hazırlandı. Ressam Safai Özer’in yazısı ve resimlerini kurguladığı ‘Ben solucan Ansen’ isimli 8 sayfalık kitapta, solucanların doğaya katkıları anlatılıyor.

Konuyla ilişkili olarak açıklamada bulunan Özer, “Doğaya saygılı tarımda, solucanların yeri tartışmasız olarak en önde gelmektedir. Bir çocuk kitabında solucanın yararlarını anlatmaktayken gerçekte yetişkinlere de bir mesaj vermiş olduğumuz sanısındayım. Organik tarımın ve tarım ürünlerinin tartışılmakta olduğu bir evrede, organik tarımın vazgeçilmez bir parçası olan solucan gübrelerine de özellikle dikkat çekmek üzere hazırlanmış bir kitaptır bu. Çocuklarımızın seveceğine inanmaktayım” dedi.

Kaynak: www.muglayenigun.com

Haber: Cavit AKGÜN