‘BEN SOLUCAN AYSEN’ İSİMLİ ÇOCUK KİTABI

Kullanılan kimyasal gübrelerle tükenmek üzere olan topraklarımıza hayat katacak bir ürüne solucan gübresine dikkat çekmek ve çocuklarda erken yaşta toprağı koruma bilinci geliştirmek amacıyla kurucumuz Safai Özer tarafından geliştirilmiş bir projedir.

Ekolojik tarımın vazgeçilmez yüzde yüz doğal ürünü solucan gübresi  ne yazık ki ülkemizde yaygın olarak kullanılmamakta ya da sertifikasız ve bilinçsiz üreticiler tarafından pazara sunulmaktadır. Onun yerine kullanılan kimyasal gübrelerse topraktaki tuz konsantrasyonun yükselmesine, toprağın suyu tutma özelliğinin yok olmasına, mikroorganizma faaliyetlerinin azalmasına, yeraltı sularının kirlenmesine; verim ve elde edilen ürünün kalitesinin düşmesine, erozyonla toprak kaybına, gelecek nesillerde şimdi olduğu gibi kanser görülme olaylarının hızla artmasına sebep olmaktadır.

Vakfımız, topraklarımız için son derece değerli solucan gübresini çocuklara tanıtma ve onları erken yaşta bilinçlendirme çalışmaları kapsamında ‘Ben Solucan Aysen’ isimli bir çocuk kitabı hazırladı.

EGET Vakfı’nın ilk yayını olma özelliğini taşıyan bu kitabın basımını Halkalı Kağıt üstlendi. Okullarda ve çeşitli etkinliklerde çocuklara ücretsiz olarak dağıtılan bu kitap sayesinde genellikle çocukların ürktüğü bir canlı olan solucanlar hakkında solucanların aslında topraklarımız için ne kadar yararlı olduğu yönünde farklı bir algı oluştu.

Her bir sayfa kurucumuz ressam Safai tarafından tek tek elde boyanarak hazırlandı.