EGET VAKFI İKTİSADİ İŞLETMESİ

 

 

Eğitim, Geriatri, Ekolojik Tarım, Turizm (EGET) Vakfı’nın kuruluş amacı, maddi olanaksızlıklar nedeniyle öğrenimlerini sürdürme güçlüğü çeken öğrencilere burslar sağlamaktır.

EGET Vakfı’nı kurarkenki önceliğimiz, vakfımızın uzun yıllar yaşayarak eğitime destek sağlamayı kesintisizce sürdürebilmesiydi. Bu nedenle, EGET Vakfı’nın sağlam ekonomik temeller üzerine oturması ve salt bağışlarla ayakta kalabilen bir kurum değil, geliştirdiği projelerle ve yatırımlarla güçlü bir döner sermaye oluşturması yönünde adımlar attık. Vakıf senedimizin Resmi Gazete’de yayımlanmasından kısa bir süre sonra, EGET Vakfı İktisadi İşletmesi’ni kurduk.

İktisadi işletmemizin ilk yatırımı, EGET Vakfı Armutçuk Tarım İşletmesi oldu. Vakıf Kurucuları tarafından vakfa bağışlanan, Muğla ili, Ula İlçesi, Armutçuk Mahallesi’nde yer alan 22.000 m2’lik arazide, aylar süren tesviye çalışmaları yapıldı.

 

Çalışmaların tamamlanmasından sonra, 24 Mayıs 2015 tarihinde, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Trüf Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden satın alınan, köklerine trüf sporu aşılanmış 415 meşe fidanını araziye aktardık. İşletmemiz için yeğlediğimiz trüf türü, kışlık siyah trüf olarak da bilinen Tuber Melonosporumdur. Akdeniz iklim kuşağında doğal olarak da yetişebilmektedir.

 

Aynı işletme bünyesindeki ikinci girişimimizse, sahil kentlerinin ilk lavanta tarlasını oluşturmak oldu. 6 metre arayla dikilen meşe fidanlarının arasında kalan alanları verimli bir şekilde değerlendirebilmek amacıyla, yetiştirmesi oldukça zahmetsiz bir bitki olan ve kireçli toprakları seven lavanta bitkisini yeğledik. Üç buçuk dönüm araziye, 2016 yılında 2600 kök Lavandula X Intermedia Super A ırkı lavanta fidesi diktik. 2019 yılının Ekim ayındaysa, çelikten yetiştirdiğimiz 2300 kök Lavandula Angustifolia, ile 250 adet Super A ırkı lavantayı arazimize aktardık. Böylece, lavanta dikim alanımızı, 7 dönüme çıkartmış olduk.

2018 yılında 215 kg. lavanta tohumu ve sapının hasadı ve damıtılması sonucunda 7,8 kg. lavanta yağı; 2019 yılında 463 kg. lavantadan 25,24 kg. lavanta yağı; 2020 yılındaysa 500 kg. lavantadan 25.87 kg. elde ettik.

 

Kendi tarlamızda hiçbir kimyasal madde kullanmadan yetiştirdiğimiz ve kol gücü ile hasat ettiğimiz lavantaları damıtarak edindiğimiz lavanta yağını ham olarak satmak yerine, katma değerli ürünlere dönüştürme yolunu seçtik. Bu yeğleyiş, EGET TEN markasını doğurdu. 2019’da, EGET TEN markasıyla, kozmetik pazarına altı ürün sunduk: Lavanta yağlı şampuan, el yapımı katı sabun, sıvı sabun, lavanta kolonyası, tonik ve pek çok farklı kullanım amacı olan saf lavanta suyu (lavanta hidrosolü). 2019 yılında edinilen yağ ile de, ürün gamımıza, gündüz kremi, duş jeli, yüz yıkama jeli ve vücut losyonu ekledik.

Tüm ürünlerimizi yasa ve yönetmeliklere uygun olarak mümkün olduğunca doğal yöntemler kullanarak ürettirip yasa ve yönetmeliklere uygun bir biçimde akredite laboratuvarlarda tüm testleri tamamlandıktan sonra pazara sunduk. EGET TEN markalı kozmetik ürünlerimizin tamamını, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Ürün Takip Sistemi’ne (ÜTS) kayıt ettirdik.

İktisadi İşletmemiz, gerek lavanta bahçesi oluşturmak isteyen çiftçilere, gerekse hobi amaçlı fide yetiştirmek isteyen kişi ve kuruluşlara perakende ve toptan olarak fide satışı da gerçekleştirmektedir. İktisadi İşletmemiz’in ayrıca, mevsimine göre değişkenlik gösteren gojiberry (kurtüzümü), dikensiz böğürtlen ve diğer bazı süs bitkileri ve sebze fideleri satışı da bulunmaktadır.

İktisadi İşletmemiz, Süsbir Üyelik Belgesi ve T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden alınmış Süs Bitkisi Üretici Belgesi’ne sahiptir. Ayrıca, Ecocert sertifikalandırma kuruluşundan alınmış Organik Tarıma Geçiş Müteşebbis Belgemiz bulunmaktadır.

 

 

İktisadi işlememiz, her girişiminde doğaya ve çevreye saygılı olmayı; ürettiği ya da ürettirdiği her üründe doğal olanı ön planda tutmayı ilke edinmiştir. Kendi tarım işletmemizde kimyasal gübre ya da olası zararlılarla karşı herhangi bir kimyasal mücadele yöntemi kullanmadığımız gibi, ürün elde ettiğimiz toprağın da özenle korunması gerektiğine inanmaktayız. Gereksinim duyageldiğimiz gübre seçiminde bile, topraklarımızda, doğanın bir mucizesi sayılan solucan gübresinin organik sertifikalı olanını kullanmaktayız.

Ürettiğimiz ya da EGET Vakfı standartlarına uygun olarak ürettirdiğimiz her üründe son derece özenli ve duyarlı olmaya çabalamakta; ürünlerimizi, sizlerin beğenisine sunulmadan önce, yetkili laboratuvarlarda analiz ettirmekteyiz. Bu nedenle, EGET Vakfı İktisadi İşletmesi logolu tüm ürünleri gönül rahatlığıyla tüketebilir; sevdiklerinize armağan edebilirsiniz.

 

EGET Vakfı, maddi yetersizliğin üniversite eğitimine engel olmadığı; doğanın, sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla korunduğu; orta yaş ve üstü insanlar için çağcıl turizm örneklerinin yaşama geçirildiği bir Türkiye düşlemektedir. Satın aldığınız her ürünle, üniversite öğrencilerine sağladığımız burslara katkıda bulunacaksınız.

Doğadan Size; Sizden Eğitime...

İktisadi İşletmemiz’in tüm ürünlerine aşağıdaki fotoğrafın üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.